≡ Meni

Kaj je delovna terapija?

Delovna terapija je posebna zdravstvena stroka, ki se ukvarja z ponovnim vključevanjem pacienta v vse njegove življenjske aktivnosti. Po ozdravljenju težkih bolezni, zacelitvi poškodb ali ob določenih neozdravljivih stanjih je namreč izjemnega pomena pacientu nuditi zdrav in kolikor je možno normalen življenjski stil.

Delovni terapevti delujejo predvsem v bolnišnicah, klinikah ter rehabilitacijskih inštitutih. Terapevt v pogovoru s posameznikom ugotovi, katere so tiste osnovne potrebe, ki mu zagotavljajo dostojno življenje ter kakšne so možnosti za kratkočasne dejavnosti. Največkrat se začne pri osnovah, kot je umivanje telesa, česanje, umivanje zob, priprava hrane …

Nadalje so tukaj dejavnosti, ki nam izboljšajo počutje ter hitreje krepijo telesno in duševno pripravljenost. Delovna terapija kreativno ugotavlja katere športne dejavnosti, hobiji ali druge prostočasne dejavnosti bi lahko bile primerne za posameznika. Skupaj napravita načrt, kako urediti oz. prilagoditi njegovo domače okolje. Pomembno pa je, da delovni terapevt sodeluje tudi z bližnjimi svojci. Prav slednji lahko največ pripomorejo s poznavanjem potreb in želja, če določeno stanje posameznika tega ne dovoljuje (npr. težja možganska kap, ipd…).

Delovna terapija je pomembna zdravstvena disciplina in bi morala biti vključena tudi v takšna okolja, kot je npr. vrtec, šola in posameznikovo okolje. Žal trenutno temu še ni tako. Delovna terapija in njeni izvajalci so reševalci problemov, kreativni pri svojem delu, inovativni v pristopih… Njihov namen je da delujejo celostno s postopnim zadovoljevanjem majhnih ciljev posameznika, da skupaj dosežemo večje.